See selgitama on Wiktionary
{
"etymology_text": "From selge.",
"forms": [
{
"form": "selgitada",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-da"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "et-conj-elama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "27/elama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "selgitan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ei selgita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "pole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "selgitad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei selgita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oled selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "pole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "selgitab",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei selgita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "pole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "selgitame",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ei selgita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "oleme selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei ole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "pole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "selgitate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei selgita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olete selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei ole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "pole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "selgitavad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei selgita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "on selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "pole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "selgitatakse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "ei selgitata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "on selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ole selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "pole selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "selgitasin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "ei selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei olnud selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "polnud selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "selgitasid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olid selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei olnud selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "polnud selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "selgitas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olnud selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "polnud selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "selgitasime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "ei selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olime selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei olnud selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "polnud selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "selgitasite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olite selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei olnud selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "polnud selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "selgitasid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olnud selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "polnud selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "selgitati",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "ei selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "oli selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei olnud selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "polnud selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "selgitaksin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ei selgitaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "selgitanuksin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "oleksin selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei selgitanuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei oleks selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "poleks selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "selgitaksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei selgitaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "selgitanuksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oleksid selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei selgitanuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei oleks selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "poleks selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "selgitaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei selgitaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "selgitanuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oleks selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei selgitanuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oleks selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "poleks selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "selgitaksime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ei selgitaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "selgitanuksime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "oleksime selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei selgitanuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei oleks selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "poleks selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "selgitaksite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei selgitaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "selgitanuksite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "oleksite selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei selgitanuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei oleks selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "poleks selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "selgitaksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei selgitaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "selgitanuksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "oleksid selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei selgitanuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oleks selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "poleks selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "selgitataks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "ei selgitataks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "oleks selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei oleks selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "poleks selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "selgita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ära selgita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ära ole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "selgitagu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu selgitagu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olgu selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu olgu selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "selgitagem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärme selgitame",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärme selgita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärgem selgitagem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olgem selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärme oleme selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärme ole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärgem olgem selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "selgitage",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ärge selgitage",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olge selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ärge olge selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "selgitagu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu selgitagu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olgu selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu olgu selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "selgitatagu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "ärgu selgitatagu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "olgu selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "ärgu olgu selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "selgitavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei selgitavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "olevat selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei olevat selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "polevat selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "selgitatavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei selgitatavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "olevat selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei olevat selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "polevat selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "selgitama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"nominative"
]
},
{
"form": "selgitatama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-ma",
"nominative",
"passive"
]
},
{
"form": "selgitada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"nominative",
"present"
]
},
{
"form": "olla selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"nominative",
"past"
]
},
{
"form": "selgitama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"illative",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "selgitades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"present"
]
},
{
"form": "olles selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"past"
]
},
{
"form": "selgitamas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "selgitamast",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"elative",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "selgitav",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "selgitatav",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "selgitamaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive",
"translative"
]
},
{
"form": "selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "selgitamata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "selgitamatu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"participle"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"participle",
"passive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "verbs",
"3": "da-infinitive",
"4": "selgitada",
"5": "",
"6": "",
"cat2": "",
"f1accel-form": "da-infinitive",
"f1request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "selgitama (da-infinitive selgitada)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "selgitada"
},
"expansion": "selgitama (da-infinitive selgitada)",
"name": "et-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "selgita"
},
"name": "et-conj-elama"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "46 54",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to explain, clear, clarify"
],
"id": "en-selgitama-et-verb-phgsE8RY",
"links": [
[
"explain",
"explain"
],
[
"clear",
"clear"
],
[
"clarify",
"clarify"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "38 62",
"kind": "other",
"name": "Estonian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "46 54",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
10,
20
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
11,
26
]
],
"english": "Scientists are determining the size of the groundwater reserves.",
"text": "Teadlased selgitavad põhjaveevarude suurust.",
"translation": "Scientists are determining the size of the groundwater reserves.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to determine"
],
"id": "en-selgitama-et-verb-iB9WtN1q",
"links": [
[
"determine",
"determine"
]
]
}
],
"word": "selgitama"
}
{
"categories": [
"Estonian elama-type verbs",
"Estonian entries with incorrect language header",
"Estonian lemmas",
"Estonian verbs",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"etymology_text": "From selge.",
"forms": [
{
"form": "selgitada",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-da"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "et-conj-elama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "27/elama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "selgitan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ei selgita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "pole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "selgitad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei selgita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oled selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "pole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "selgitab",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei selgita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "pole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "selgitame",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ei selgita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "oleme selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei ole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "pole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "selgitate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei selgita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olete selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei ole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "pole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "selgitavad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei selgita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "on selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "pole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "selgitatakse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "ei selgitata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "on selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ole selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "pole selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "selgitasin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "ei selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei olnud selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "polnud selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "selgitasid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olid selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei olnud selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "polnud selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "selgitas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olnud selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "polnud selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "selgitasime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "ei selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olime selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei olnud selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "polnud selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "selgitasite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olite selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei olnud selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "polnud selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "selgitasid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olnud selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "polnud selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "selgitati",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "ei selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "oli selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei olnud selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "polnud selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "selgitaksin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ei selgitaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "selgitanuksin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "oleksin selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei selgitanuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei oleks selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "poleks selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "selgitaksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei selgitaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "selgitanuksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oleksid selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei selgitanuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei oleks selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "poleks selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "selgitaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei selgitaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "selgitanuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oleks selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei selgitanuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oleks selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "poleks selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "selgitaksime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ei selgitaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "selgitanuksime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "oleksime selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei selgitanuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei oleks selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "poleks selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "selgitaksite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei selgitaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "selgitanuksite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "oleksite selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei selgitanuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei oleks selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "poleks selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "selgitaksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei selgitaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "selgitanuksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "oleksid selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei selgitanuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oleks selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "poleks selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "selgitataks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "ei selgitataks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "oleks selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei oleks selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "poleks selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "selgita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ära selgita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ära ole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "selgitagu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu selgitagu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olgu selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu olgu selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "selgitagem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärme selgitame",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärme selgita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärgem selgitagem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olgem selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärme oleme selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärme ole selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärgem olgem selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "selgitage",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ärge selgitage",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olge selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ärge olge selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "selgitagu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu selgitagu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olgu selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu olgu selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "selgitatagu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "ärgu selgitatagu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "olgu selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "ärgu olgu selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "selgitavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei selgitavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "olevat selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei olevat selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "polevat selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "selgitatavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei selgitatavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "olevat selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei olevat selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "polevat selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "selgitama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"nominative"
]
},
{
"form": "selgitatama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-ma",
"nominative",
"passive"
]
},
{
"form": "selgitada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"nominative",
"present"
]
},
{
"form": "olla selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"nominative",
"past"
]
},
{
"form": "selgitama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"illative",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "selgitades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"present"
]
},
{
"form": "olles selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"past"
]
},
{
"form": "selgitamas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "selgitamast",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"elative",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "selgitav",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "selgitatav",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "selgitamaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive",
"translative"
]
},
{
"form": "selgitanud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "selgitatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "selgitamata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "selgitamatu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"participle"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"participle",
"passive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "verbs",
"3": "da-infinitive",
"4": "selgitada",
"5": "",
"6": "",
"cat2": "",
"f1accel-form": "da-infinitive",
"f1request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "selgitama (da-infinitive selgitada)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "selgitada"
},
"expansion": "selgitama (da-infinitive selgitada)",
"name": "et-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "selgita"
},
"name": "et-conj-elama"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"to explain, clear, clarify"
],
"links": [
[
"explain",
"explain"
],
[
"clear",
"clear"
],
[
"clarify",
"clarify"
]
]
},
{
"categories": [
"Estonian terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
10,
20
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
11,
26
]
],
"english": "Scientists are determining the size of the groundwater reserves.",
"text": "Teadlased selgitavad põhjaveevarude suurust.",
"translation": "Scientists are determining the size of the groundwater reserves.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to determine"
],
"links": [
[
"determine",
"determine"
]
]
}
],
"word": "selgitama"
}
Download raw JSONL data for selgitama meaning in All languages combined (22.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.